Delegaţia României la Jocurile Olimpice de vară de la Beijing (8-24 august), formată din 102 sportivi (63 sunt femei, iar 39 sunt bărbaţi), care au concurat la 15 discipline sportive, a obţinut patru medalii de aur, una de argint, trei de bronz, cinci clasări pe locul 4, opt locuri 5 şi trei locuri 6.

Aurul a fost câştigat de Alina Dumitru (judo, cat. 48 kg), echipajul de 2 rame fără cârmaci (Georgeta Andrunache, Viorica Susanu), Constantina Diţă-Tomescu (maraton) şi Sandra Izbaşa (gimnastică, sol), argintul a fost cucerit de Ana Maria Brânză (spadă), iar bronzul de echipajul de 8+1 (Constanţa Burcică, Viorica Susanu, Rodica Şerban, Eniko Barabas, Simona Muşat, Ioana Papuc, Georgeta Andrunache, Doina Ignat şi Elena Georgescu), echipa feminină de gimnastică (Steliana Nistor, Anamaria Tămîrjan, Andreea Acatrinei, Gabriela Drăgoi şi Sandra Izbaşa) şi Mihai Covaliu (sabie).

Pe locul 4, imediat în apropierea medaliilor, au terminat Alin Moldoveanu (puşcă aer comprimat, 10 m), Antoniu Buci (haltere, cat. 62 kg), Camelia Potec (înot – 800 m liber), Marian Drăgulescu (gimnastică – sărituri), canoe 2, 1.000 m (Niculae Flocea, Constantin Ciprian Popa). Pe locul 5 s-au clasat Cristina Casandra (3.000 m obstacole), Marian Oprea (triplu salt), Georgian Popescu (box – cat. 60 kg), Steliana Nistor (gimnastică – individual compus), Gabriela Drăgoi (gimnastică – bârnă), Gheorghiţă Ştefan (lupte libere, cat. 55 kg), Ana Maria Pavăl (lupte libere feminin, cat. 55 kg), Camelia Potec (înot – 200 m liber). Pe locul 6 s-au situat Camelia Potec (înot – 400 m liber), Florin Mironcic (canoe 1, 1.000 m), canoe 2, 500 m (Iosif Chirilă, Andrei Cuculici).

Rezultatele complete ale delegaţiei României

ATLETISM: Sportivi (17): Ancuţa Bobocel – 3.000 m obstacole, locul 6 (9:35.31) seria a II-a; Cristina Casandra – 3.000 m obstacole, locul 5 (9:16.85) finală, record naţional; Adelina Gavrilă – triplu salt, locul 8 (13,98 m) calificări – Grupa B; Nicoleta Grasu – greutate, locul 12 (58,63 m) finală; Ana Maria Groza – 20 km marş, locul 24 (1:32:16); Anca Heltne – greutate, locul 12 (17,48 m), calificări – Grupa A; Felicia Ţilea-Moldovan – suliţă, locul 12 (53,04 m), finală; Angela Moroşanu – 400 m garduri, locul 8 (57.67) – semifinala 1; Mihaela Neacşu – 800 m, locul 6 (2:03.03) – seria a 5-a; Bianca Florentina Perie – ciocan, locul 10 (68,21 m), calificări – Grupa A; Lidia Şimon – maraton, locul 8 (2:27:51); Monica Stoian – suliţă, locul 21 (54.56), calificări – Grupa A; Luminiţa Talpoş – maraton, locul 18 (2:31:41); Ionela Târlea – 200 m, locul 5 (23.22), Seria I, turul II; Constantina Diţă-Tomescu – maraton, locul 1 (2:26:44); Marian Oprea – triplu salt, locul 5 (17,22) finala; Viorica Ţigău – lungime, locul 11 (6,44 m), calificări – Grupa B.

BOX: Sportivi (2): Georgian Popescu – cat. 60 kg, locul 5: 20-5 cu Sadam Ali (SUA), 14-4 în optimi cu Francisco Javier Vargas (Mexic), 7-11 în sferturi cu Yordenis Ugas (Cuba); Ionuţ Gheorghe – cat. 64 kg, optimi: 21-4 în turul I cu Jonathan Gonzalez Ortiz (Puerto Rico), 4-8 în optimi cu Morteza Sepahvandi (Iran).

CANOTAJ: Sportive (13): Georgeta Andrunache – 2 rame fără cârmaci, locul 1 (7:20.60), finală; 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Viorica Susanu – 2 rame fără cârmaci, locul 1 (7:20.60), finală; 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Doina Ignat – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Rodica-Maria Şerban – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Simona Dumitriţa Muşat – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Constanţa Burcică – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Eniko Barabas – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Camelia Gabriela Lupaşcu – rezervă; Ana Maria Apachiţei – rezervă; Ioana Cristina Papuc – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Elena Georgescu – 8+1, locul 3 (6:07.25), finală; Roxana Cogianu – 2 vâsle, locul 3 (7:20.99), finala B; Ionelia Neacşu – 2 vâsle, locul 3 (7:20.99), finala B.

GIMNASTICĂ: Sportivi: Feminin (6): Sandra Raluca Izbaşa – echipe, locul 3, finală; individual compus (60,750), locul 8 – finală; sol, locul 1 (15,650), finală; Steliana Nistor – echipe, locul 3, finală; individual compus (61,050), locul 5 – finală; paralele, locul 7 (15,575), finală; Anamaria Tămîrjan – echipe, locul 3, finală; Gabriela Drăgoi – echipe, locul 3, finală; bârnă, locul 5 (15,625), finală; Andreea Roxana Acatrinei – echipe, locul 3, finală; Andreea Grigore – echipe, locul 3, finală. Masculin (6): Răzvan Dorin Şelariu – echipe, locul 7, finală; Flavius Koczi – echipe, locul 7, finala; individual compus, locul 18 (89,575), finală; sărituri, locul 7 (15,925), finalăă; Daniel Popescu – echipe, locul 7, finală; George Robert Stănescu – echipe, locul 7, finală; inele, locul 7 (15,825), finală; Marian Drăgulescu – echipe, locul 7, finală; sol, locul 7 (14,850), finală; sărituri, locul 4 (16,225), finală; Adrian Bucur – echipe, locul 7, finală.

HALTERE: Sportivi: Masculin (3): Răzvan Martin – cat. 69 kg, locul 19 (288 kg); Antoniu Buci – cat. 62 kg, locul 4 (295 kg); Alexandru Roşu – cat. 69 kg, încercări ratate. Feminin (1): Roxana Cocoş – cat. 58 kg, locul 8 (204 kg).

HANDBAL: Sportive (15, 14 plus o rezervă): Luminiţa Dinu, Tereza Pâslaru, Talida Tolnai – portari, Ramona Maier, Carmen Lungu, Adriana Olteanu, Aurelia Brădeanu, Ionela Stanca, Valentina Ardean, Adina Meiroşu, Valeria Beşe, Mihaela Ani-Senocico, Narcisa Lecuşanu, Florin Bârsan, Cristina Neagu. Locul 7: 31-19 cu Kazahstan, 34-20 cu China, 34-26 cu Franţa, 28-23 cu Angola, 23-24 cu Norvegia, toate în grupă; 30-34 cu Ungaria, în sferturi; 34-36 cu Franţa, pentru locurile 5-8; 34-30 cu Suedia pentru locurile 7-8.

JUDO: Sportivi: Feminin (1): Alina Dumitru – cat. 48 kg, locul 1: optimi – victorie prin waza ari cu Eva Csernoviczki (Ungaria), sferturi – victorie prin ippon cu Kim Youngran (Coreea de Sud), semifinale – victorie prin waza ari cu Ryoko Tani (Japonia), finală – victorie prin ippon cu Yanet Bermoy (Cuba). Masculin (1): Daniel Brata – cat. 100 kg, recalificări: turul I – victorie prin ippon cu Utkir Kurbanov (Uzbekistan), optimi – victorie prin ippon cu Keith Laurence Morgan (Canada), sferturi – învins prin waza ari de Movlud Miraliev (Azerbaidjan), recalificări, turul II – învins prin ippon de Levan Jorjoliani (Georgia).

CANOE: Sportivi (5): Florin Mironcic – canoe 1, 1.000 m, locul 6 (3:57.876), finală; canoe 1, 500 m, locul 7 (1:49.861), finală; Iosif Chirilă – canoe 2, 500 m, locul 6 (1:43.195) finală; Andrei Cuculici – canoe 2, 500 m, locul 6 (1:43.195), finală; Niculae Flocea – canoe 2, 1.000 m, locul 4 (3:40.342), finală; Constantin Ciprian Popa – canoe 2, 1.000 m, locul 4 (3:40.342), finală.

LUPTE: Greco-Romane (3): Virgil Munteanu – cat. 55 kg, locul 11: 1-3 în optimi cu Spenser Mango (SUA); Eusebiu Diaconu – cat. 60 kg, locul 8: 3-1 în turul I cu Ashraf Elgharably (Egipt), 1-3 în optimi cu Vitali Rahimov (Azerbaidjan), 1-3 în recalificări, turul I, cu Sheng Jiang (China); Ion Iulian Panait – cat. 66 kg, locul 13: 1-3 în optimi cu Li Yanyan (China). Libere (3): Petre Toarcă – cat. 55 kg, locul 18: 0-3 în optimi cu Besarion Gociaşvili (Georgia); Gheorghiţă Ştefan – cat. 74 kg, locul 5: 0-3 în optimi cu Soslan Tighiev (Uzbekistan), 3-1 în turul II al recalificărilor cu Emzarios Bentinidis (Grecia), 1-3 în meci pentru medalia de bronz cu Murad Gaidarov (Belarus); Rareş Chintoan – cat. 120 kg, locul 18: 0-3 în optimi cu Disney Rodriguez (Cuba); Libere feminin (2): Estera Dobre – cat. 48 kg, locul 10: 1-3 în optimi cu Ingrid Medrano (El Salvador): Ana Maria Pavăl – cat. cat. 55 kg, locul 5: 0-3 în optimi cu Xu Li (China), 3-1 în turul II al recalificărilor cu Olga Smirnova (Kazahstan), 1-3 în meci pentru medalia de bronz cu Jackeline Renteria (Columbia).

NATAŢIE: Sportivi: Înot (6): Răzvan Florea – 100 m spate, locul 6 (54.89), seria 6; 200 m spate, locul 7 (1:56.52), finală; ştafetă 4×100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1: Dragoş Coman – 400 m liber, locul 7 (3:47.79), seria 5; 1.500 m liber, locul 5 (15:24.05), seria 2; Ioan Gherghel – ştafetă 4×100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 200 m fluture, locul 8 (1:56.57), semifinale; 100 m fluture, locul 3 (52.50), seria 4; Norbert Trandafir – ştafetă 4×100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 100 m liber, locul 7 (50.74), seria 4; 50 m liber, locul 2 (22.80), seria 7; Valentin Preda – ştafetă 4×100 m mixt, locul 5 (3:38.00), seria 1; 100 m bras, locul 3 (1:01.77), seria 5; 200 m bras – neprezentare; Camelia Potec – 400 m liber, locul 6 (4:04.66), finală; 200 m liber, locul 5 (1:56.87), finală; 800 m liber, locul 4 (8:23.11), finală. Sărituri (2): Constantin Popovici – platformă 10 m, locul 23 calificări (147,50); Ramona Ciobanu – platformă 10 m, locul 24 calificări (149,70).

SCRIMĂ: Sportivi (5): Mihai Covaliu – sabie masculin individual, locul 3: 15-9 în turul I cu Valeri Priemka (Belarus), 15-12 în optimi cu Zhou Hanming (China), 15-13 în sferturi cu Aleksandr Buikevici (Belarus), 13-15 în semifinale cu Nicolas Lopez (Franţa), 15-11 în meci pentru medalia de bronz cu Julien Pillet (Franţa). Rareş Dumitrescu – sabie individual masculin, locul 11: 15-7 în turul I cu Mamadou Keita (Senegal), 13-15 în optimi cu Julien Pillet (Franţa). Ana Maria Brânză – spadă individual feminin, locul 2: 15-11 în optimi cu Megumi Harada (Japonia), 15-13 în sferturi cu Liubov Şutova (Rusia), 15-14 în semifinale cu Ildiko Mincza-Nebald (Ungaria), 11-15 în finală cu Britta Heidemann (Germania). Cristina Stahl – floretă individual feminin, locul 18: 6-15 în turul I cu Katja Waechter (Germania); Virgil Sălişcan – floretă individual masculin, locul 19: 6-15 cu Richard Kruse (Marea Britanie).

TENIS: Sportivi (2): Victor Hănescu – simplu masculin, turul II: 7-5, 3-6, 6-4 în turul I cu Simone Bolelli (Italia), 4-6, 6-7 (5) cu Gael Monfils (Franţa), în turul II; Sorana Cîrstea – simplu feminin, turul I: 3-6, 7-5, 0-6 cu Shahar Peer (Israel).

TENIS DE MASĂ: Sportivi (4): Daniela Dodean – echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz; simplu feminin, 1-4 cu Kim Jong (Coreea de Nord), în turul II; Elizabeta Samara – echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz; simplu feminin, 4-1 cu Yang Fen (Congo), în turul I, 1-4 cu Viktoria Pavlovici (Belarus), în turul II; Iulia Necula – echipa, baraj turul I pentru medalia de bronz: 3-0 cu Germania, 0-3 cu Hong Kong, 3-2 cu Polonia, în grupă; 1-3 cu SUA în baraj turul I pentru medalia de bronz. Adrian Crişan – simplu masculin, turul III: 4-1 cu Lin Ju (Republica Dominicană), în turul II, 3-4 cu Dimitrij Ovtcharov (Germania), în turul III.

TIR: Sportivi (4): Alin Moldoveanu – puşcă cu aer comprimat, 10 m, locul 4 (698,9), finală; Ioan Toman – skeet, locul 35 (108), calificări; Iulian Raicea – 10 m pistol cu aer comprimat, locul 44 (567), calificări; pistol viteză 25 m, locul 9 (576), finală; Lucia Mihalache – skeet, locul 10 (66), calificări.

TIR CU ARCUL: Sportiv (1): Alexandru Bodnar – turul II: 106-105 cu Khalmizam Wan (Malayezia), în turul I, 101-108 cu Juan Carlos Stevens (Cuba), în turul II.

Cf. sursa.

Pr. Dorin

Did you like this? Share it: