Verbul a fi în latină

Indicativ

prezent (eu sunt): sum, es, est, sumus, estis, sunt

imperfect (eu eram): eram, eras, erat, eramus, eratis, erant

viitor I (eu voi fi): ero, eris, erit, erimus, eritis, erunt

perfect (eu am fost): fui, fuisti, fuit, fuimus, fuistis, fuerunt

m.m.c.p. (eu fusesem): fueram, fueras, fuerat, fueramus, fueratis, fuerant

viitor II (eu voi fi fost): fuero, fueris, fuerit, fuerimus, fueritis, fuerint

*

Conjunctiv

prezent (eu să fiu): sim, sis, sit, simus, sitis, sint

imperfect (eu aș fi): essem, esses, esset, essemus, essetis, essent

perfect (eu să fi fost): fuerim, fueris, fuerit, fuerimus, fueritis, fuerint

m.m.c.p. (eu aș fi fost): fuissem, fuisses, fuisset, fuissemus, fuissetis, fuissent

*

Imperativ

prezent: II sg. es (fii!), II pl. este (fiți!)

viitor: II sg. esto (să fii!), III sg. esto (să fie el/ea!)/ II pl. estote (să fiți!), III pl. sunto (să fie ei/ele!)

*

Participiul

participiul viitor (care va fi): sg. futurus, futura, futurum / pl. futuri, futurae, futura

Participiul prezent se declină ca un adjectiv cu o singură terminație.

*

Inifitivul

prezent (a fi): esse

perfect (a fi fost): fuisse

viitor (că voi fi): futurum, futuram, futurum, futuros, futuras, futura + esse sau fuisse sau fore

Did you like this? Share it: