Pagina 102: Imperativul  (în limba latină)

Imperativ prezent activ: II sg. = temă 2 / II pl. = temă 2 + te.

Ex: pers. a II-a sg. : laud-a-ø-ø-ø! (R + VT + SA + STM + D), adică lauda! = laudă! (tu); pers. a II-a pl. laud-a-ø-ø-te (R + VT + SA + STM+ D), adică laudate! = lăudați! (voi).

*

Pagina 103: Imperativ prezent pasiv: II sg. = temă 2 + or/ II pl. temă 2 + to+ ter/ III sg. temă 2 + tor/ III pl. temă 2 = ntor.

Ex: pers. a II-a sg: laud-a-ø-ø-or = laudor = să fii lăudat! (tu); pers. a II pl: laud-a-ø-to-ter = laudatoter = să fiți lăudați! (voi); pers. a III-a sg: laud-a-tor = laudator = să fie lăudat! (el), pers. a III-a pl: laud-a-ntor = laudantor = să fie lăudați! (ei).

*

Imperativul în limba latină nu are perifrază activă sau pasivă.

*

Imperativ viitor activ = pers. a II-a sg: temă 2 + to; pers. a II-a pl: temă 2 + tote; pers. a III-a sg: temă 2 + to; pers. a III-a pl. temă 2 + nto.

Ex: pers. a II-a sg: laud-a-to = laudato = să lauzi! (tu); pers. a II-a pl: laud-a-to-te = laudatote = să lăudați! (voi); pers. a III-a sg: laud-a-to = laudato = să laud! (el); pers. a III-a pl: laud-a-nto = laudanto = să laude! (ei).

*

Pagina 104: Imperativ viitor pasiv = pers. a II-a sg: temă 2 + tor; pers. a II-a pl: temă 2 + toter; pers. a III-a sg: temă 2 + tor; pers. a III-a pl: temă 2 + ntor.

Ex: pers. a II-a sg. laud-a-tor = laudator = să fii lăudat! (tu); pers. a II-a pl: laud-a-to-ter = laudatoter = să fiți lăudați! (voi); pers. a III-a sg: laud-a-tor = laudator = să fie lăudat! (el); pers. a III-a pl: laud-a-ntor = laudantor = să fie lăudați! (ei)

*

Nici imperativul viitor nu practică construcțiile perifrastice.

Did you like this? Share it: