Capul Sfântului Gheorghios, 30 de ani de Episcopat, discreția Preotesei
M-am pregătit sufletește și trupește pentru întâlnirea cu Sfântul Mare Mucenic Gheorghios, Părintele nostru, și m-am întâlnit cu el cu bucurie lină. M-am trezit pe la 3 și ceva, m-am rugat cu pace, am făcut duș, am urcat în autobuzul de 6, al muncitorilor, și am ajuns în pădurea Pantocratorului pe la 7. 30, unde mi-am îmbrăcat reverenda și culionul. Și am intrat prin partea dreaptă în Mănăstire, prin pădure, de aceea am stat la Dumnezeiasca Liturghie pe partea dreaptă a Altarului de vară. M-a bucurat mult cântarea în română și greacă de la strană și liniștea Slujbei de azi, m-am împărtășit la linguriță, după mai mulți credincioși și confrați Preoți, apoi, dându-mi seama că n-am timp mult, am intrat în Biserică, ajutat de Jandarmerie, și m-am închinat în mod expeditiv capului Sfântului Gheorghios, putând să fac și o fotografie, singura a zilei. Și m-am bucurat mult că am sărutat sfântul său cap, umplându-mă de harul său, și nu o bucată de plastic pusă deasupra capului său. Că reala închinare la Sfintele Moaște înseamnă a săruta Sfintele lor Moaște și reala închinare la Sfintele Icoane înseamnă a săruta Icoanele și nu plasticele sau metalele puse peste ele.
Cât m-am închinat în Biserică, s-a terminat și Dumnezeiasca Liturghie de afară, am plecat din nou la mașină, a venit imediat autobuzul, am vorbit cu șoferul, cu Domnul Marius, despre realități comune și cunoștințe comune, cei 25 de km au trecut imediat, am prins loc la etaj la Multiplex, iar Părintele Episcop Galaction Stângă și-a mutat predica de la Pantocrator la Conferința Preoțească. Vorbindu-ne despre cei 30 de ani ai săi de Episcopat, despre împlinirile și regretele sale, scoțând în relief persoana Preotesei în viața Bisericii. Discreția ei, singurătățile ei asumate, grijile ei, împreună-slujirea cu Preotul și Soțul ei. Și, în esență, că trebuie să fim recunoscători Preotesei noastre pentru tot efortul văzut și nevăzut prin care ne susține și ne creditează continuu.
Alocuțiunea Pr. Radu Mureșan a fost despre Preotul și Preoteasa sa pe calea sfințeniei, subliniind faptul că trebuie să fim prezenți deopotrivă în slujirea, dar și în familia noastră. Liniștea și aerul condiționat de la Multiplex mi-au făcut bine, am trecut prin Piață și am cumpărat ceapă, usturoi și mărar, plus un ceai rece, întors imediat cu alt autobuz, un telefon principial de la Pr. Marius Vișan, cu care am discutat pe îndelete, am scris articolul de față, mănânc pește cu salată, și sunt împlinit că am plecat cu mireasma Sfântului Gheorghios în toată persoana mea. Păsărelele și toată creația au susținut în bucurie atât Dumnezeiasca Liturghie, cât și pelerinajul din plin de la Pantocrator. Tot mai mulți dau file video pe TikTok de acolo și mă bucur pentru asta. Pentru că pelerinajul este un eveniment duhovnicesc, o întinerire a omului, o umplere a lui cu bucurie dumnezeiască.
