La Piață, alegerea Patriarhului Georgiei, conștiința e mântuirea ta
Roșiile frumoase sunt puse în față, ca să cumperi, și am cumpărat cu grijă, dar cele mai ponosite sunt dedesubt. La fel și la căpșuni și cireșe. Ți le dau amestecate și tu te faci că nu vezi, că ar trebui să te cerți cu toată Piața. Fără aducerea mâncării în marele oraș, murim de foame. Pământul și țăranii noștri sunt cei care ne țin în viață la oraș, pentru că de la ei mâncăm, încă, lucruri calitative.
Mi-a dat să gust brânza, pentru că era bună, și eu știam asta, pentru că am mai cumpărat de la ei, la fel mi-a făcut și cu carnea de oaie: nu s-au ferit să mi-o dea să o miros mai înainte de a o cumpăra. Dacă e bună, nu te temi. Te temi doar dacă e contrafăcută. Și cu loboda de ieri, un snop de lobodă, am pus acum ciorba de os de oie la foc, și se face pe îndelete. Pentru că îmi place să las ciorba să se facă la foc mic, pentru ca să simți mirosul de mâncare făcută în casă.
Dimineață, când m-am trezit, am văzut alegerea Patriarhului Georgiei, făcută în Catedrală, în mijlocul Preoților, al Monahilor și al credincioșilor, având o Evanghelie uriașă pusă în mijlocul Episcopilor și alegerea s-a făcut la vedere. Așa cum este evanghelic să se facă! Întreaga Biserică trebuie să participe la alegerea Patriarhului, pentru că nu avem nimic de ascuns. A fost ales cu 22 de voturi din 39, Patriarhul Shio al III-lea Mujiri fiind al 142-lea Patriarh al Georgiei.
A făcut studii teologice la Moscova și din 2017 era locțiitorul Sfântului Patriarh Ilia al II-lea, adormit pe 17 martie 2026. Dar, când vii după un om sfânt, ți se cer mai multe ca de obicei, pentru că ești comparat mereu cu el. Așa cum stau lucrurile și în Serbia, după adormirea Sfântului Patriarh Pavle Stoicevici.
Pentru că viața creștină e viața după conștiință. Dacă stă cineva după tine ca să fii bun și drept, ca să fii moral și responsabil, ești o mare neîmplinire. Pentru că toate ale vieții noastre se fac potrivit conștiinței noastre. În relația noastră cu Dumnezeu pe toate le facem după cum ne luminează El. Și alegem de fiecare dată. La fiecare faptă pe care o facem.
Brânza o iau de la o româncă, pentru că îmi place că cea proaspătă are zăr în ea în mod potrivit, dar carnea de oaie o cumpăr la București de la un musulman. Și acesta știe să scoată oasele, dar și sângele din carne, pentru că nici ei, dar nici noi, creștinii, nu mâncăm carnea în sânge. Și el își prepară carnea potrivit conștiinței lui, și de fiecare dată a fost bună, iar eu o cumpăr potrivit conștiinței mele și Îi dau slavă lui Dumnezeu pentru ea și pentru tot ce mănânc, beau și îmbrac, pentru că toate sunt darurile Sale.
Când nu îți mai asculți conștiința și falsifici ceea ce vinzi, mă poți păcăli maxim o dată, pentru că a doua oară nu mai cumpăr de la tine. Pentru că fiecare alegem potrivit conștiinței noastre.
